Účtování úvěru na auto

Automobil lze využívat nejenom pro soukromou, ale také podnikatelskou činnost. Proces, který je naprosto běžný a mnoho firem ke své činnosti automobil jednoduše potřebuje. Vzhledem k tomu, že tento úkon souvisí vždy s daným businessem, je třeba pohlížet také na účtování úvěru na auto.

Počítat musíte s některými povinnostmi, mezi něž patří silniční daň, která je pro podnikatelské subjekty využívající osobní automobil ke své činnosti, naprosto nezbytná. Její výše se pohybuje v řádu několika korun denně.

Dvojí účtování úvěru na auto

Rozhodujícím elementem je bezpochyby způsob pořízení dopravního prostředku. Zdali využijete vlastních financí nebo bude část peněžní sumy hrazena prostřednictvím finanční instituce, tedy leasingu.

Účtování úvěru na auto v první zmíněné variantě patří do druhé odpisové skupiny, jejíž délka je na období pěti let. Odpisy mohou být z tohoto pohledu zrychlené, které se řídí zákonem o daních z příjmu a paragrafem 32 nebo odpisy rovnoměrné, na něž se vztahuje paragraf 31.

Úvěr na automobil

Pakliže samozřejmě nedisponujete dostatečnou finanční sumou, můžete využít zvýhodněnou cenu vozidla, která přísluší odpovídajícímu leasingu. Účtování úvěru na auto je v tomto případě velice obdobné, jen je zapotřebí spočítat onu výhodnou slevu na vůz, která se může ponížit o poměrně narůstající úrokové sazby.

V obou případech jde o určitou účetní proceduru, která vyžaduje patřičné vědomosti a dodržování předepsaných zákonů a povinností. Je-li pro vás účtování úvěru na auto i po přečtení výše uvedených paragrafů stále velkou neznámou, určitě využijte služeb profesionálního účetního či finančního specialisty, jež dokáže tento hmotný majetek řádným způsobem zakomponovat do vašeho účetnictví.

Poté může účtování úvěru na auto nabývat mnohem jednodušších podob.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *