Převod vozidla na jiného majitele

Prodej, respektive nákup automobilu je procesem, který se neobejde bez převodu vozidla na jiného majitele. Úkon, který přináší určité povinnosti jak pro prodávajícího, tak kupujícího, jenž jich má podstatně více.

Převod vozidla na jiného majitele tak započíná po realizaci předávacího protokolu o uhrazení patřičné sumy za ojetý automobil a jeho fyzickém převzetí. Nyní se zaměřme na povinnosti daných osob.

Co musí provést prodávající?

Na něj se v tomto ohledu vztahuje poměrně minimum náležitostí, které je třeba realizovat. Jediné co musí, je dojít odhlásit vozidlo na příslušný městský úřad a dopravní odbor. Zápisem nového majitele vozu do velkého technického průkazu a jeho následným odesláním, končí jakékoliv povinnosti.

Převod vozidla na jiného majitele z pohledu kupujícího

Nový majitel vozu si však užije mnohem náročnější papírování, které započíná uzavřením adekvátní pojistky, při níž dojde k získání zelené karty. U převodu vozidla mezi jednotlivými kraji je zapotřebí i evidenční kontrola automobilu, kde je zkoumán jeho technický stav.

Se všemi výše uvedenými doklady je nutné provést dokončení převodu vozidla na jiného majitele a dostavit se na příslušný dopravní odbor. Tam je třeba uhradit poplatek za převod, popřípadě ještě ekologickou daň, která je dle stanov Evropské unie povinná a vztahuje se na starší vozy.

Přidělením nových značek a razítkem ve velkém technickém průkazu celý proces končí.

Zajistěte si převod prostřednictvím jiné osoby

Pokud nedisponujete dostatkem volného času, můžete převod vozidla na jiného majitele přenechat třetí osobě, kterou k těmto úkonům jednoduše zplnomocníte. To bývá časté také u podnikatelských subjektů, kde jsou stanoveny oprávněné osoby či jednatelé.

Ve finále jde však o proces, který vám zabere maximálně jeden den.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *