Přehlášení automobilu

Pokud jste se stali spojeným a nadšeným majitelem nového či ojetého dopravního prostředku, čeká vás proces přehlášení automobilu. Vzhledem k tomu, že původní vozidlo bude pravděpodobně stále psané na dosavadního majitele, musíte celý obchod, respektive proces přepisu realizovat až do konečné fáze.

Ta má samozřejmě několik kroků, do nichž se z velké části nezapojujete pouze vy sami, ale také prodávají, který musí provést určité náležitosti.

Jak probíhá přehlášení automobilu?

První krok musí absolvovat původní majitel tím, že vezme podepsanou smlouvu mezi vámi a dojde vás zapsat do velkého technického průkazu, jako nového majitele. Tím pro něj pravděpodobně většina práce končí a zbytek si již musíte vyřídit sami.

Přehlášení automobilu na úřadě předchází ještě dvě zásadní činnosti. Jednou z nich je zajištění povinného ručení, které bude uzavřeno na původní značky. Pakliže dojde k jejich obměně, musíte provést změnu také ve své pojišťovací společnosti.

Druhým úkonem bude zajištění evidenční kontroly, která je realizována na libovolné pobočce STK. Nejde o technickou prohlídku, nýbrž evidenční.

Finální fáze přehlášení automobilu

Jestliže máte obstarány oba dva potřebné doklady, vyrazte na příslušný úřad, pod který spadáte, konkrétně na odbor dopravy. Sebou si nezapomeňte vzít kromě uvedeného, také staré registrační značky, malý a velký technický průkaz a vyplněnou žádost, na základě níž dojde k přehlášení automobilu.

Počítat musíte s poplatkem za novou registraci, případně s ekologickou daní, pokud půjde o starší vozidlo.

Co se týče zmíněné výměny registrační značek, je tento krok u přehlášení automobilu vyžadován pouze v okamžiku, že dochází k nákupu vozidla z jiného kraje. Pakliže jde o místní nákup, zůstávají na vozidle značky původní a vy už následně nemusíte chodit podruhé na pojišťovnu.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *