Jak přepsat auto

Nákup ojetého automobilu od soukromé osoby je naprosto běžnou záležitostí. Proces, který však vyžaduje určité papírování, jež je trochu náročnější, než fyzické předání vozidla a provedení potřebné platby. Otázkou tedy zůstává, jak přepsat auto?

Velice jednoduše. Popisovat budeme postup, kdy je auto nakupováno za hotovost, nikoliv s pomocí jakékoliv úvěrové společnosti. Základem všeho je bezpochyby smlouva, v níž je uvedeno několik specifikací týkajících se obou osob, mezi nimiž probíhá obchod a samozřejmě údaje o automobilu, kde nesmí být opomenut především VIN kód.

Jak postupovat po zaplacení automobilu?

První krok je na původním majiteli vozidla, jež je povinen tento dopravní prostředek řádným způsobem odhlásit. Tento úkon je realizován na odpovídajícím městském úřadu, pod který dle svého bydliště spadá.

Právě tam dojde k prostřihnutí malého technického průkazu, který je znehodnocen. I přesto s ním lze dle zákona jezdit ještě následujících deset dnů. Důležitý je především zápis nového majitele do velkého technického průkazu, což je proveditelné na základě kupní smlouvy.

Pakliže vám výše zmíněné ještě stále nepomohlo a ptáte se na otázku, jak přepsat auto, čtěte směle dál.

Uzavření povinného ručení

V momentě, kdy je na vás přepsán zakoupený automobil, musíte si ještě před vyřízením všech úředních formalit toto vozidlo pojistit, než dojde k odhlášení ze strany původního majitele. Pojištění je realizováno na základě smlouvy a VIN kódu. V momentě kdy obdržíte příslušné značky, dojdete tuto dodatečnou informaci nahlásit také na pojišťovací společnost.

Nyní se již nemusíte trápit, jak odhlásit auto. Opomenout však nesmíte na to, že pokud jde o přepis mezi různými kraji, bude po vás vyžadován také protokol o evidenční kontrole silničního motorového vozidla, který si obstaráte na libovolné STK.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *