Eko daň na auta ceník

Ekologická daň na automobily byla v České republice zavedena před několika lety na popud Evropské unie, která nasadila poměrně striktní pravidla, co se týče emisních hodnot postarších automobilů. Cílem tohoto předpisu je vystrnadit z běžných silničních komunikací všechna stará vozidla, jejichž provoz znečišťuje nejenom ovzduší, ale jsou také mnohdy nebezpečná.

Eko daň na auta přichází na přetřes, pakliže je realizován převod dopravního prostředku mezi dvěma subjekty, potažmo osobami. Součástí prodeje a nákupu automobilu jsou proto i náklady v podobě ekologické daně, která je vyžadována příslušným úřadem.

Eko daň na auto a velikost poplatku

Ekologická daň je podle emisních hodnot rozdělena do několika kategorií. Jsou to automobily bez emisní normy a ty které se pyšní označením Euro 1 až Euro 5. Čím vyšší číslo je, tím lepší hodnoty lze naměřit a není vyžadován žádný eko poplatek. Neplatí se tedy od normy Euro3 a výše.

Jaká je eko daň na auto ceník?

  • Euro 0 = 10.000,- Kč
  • Euro 1 = 5.000,- Kč
  • Euro 2 = 3.000,- Kč

Náklady, které je nutno připočíst k finanční sumě, kterou odvádíte za pořizované vozidlo. Právě velký technický průkaz je místem, v němž můžete nalézt označení Euro, které přísluší zrovna danému modelu a roku výrobu konkrétního automobilu.

Eko daň na auta projde určitou změnou

Vzhledem k tomu, že je na čistotu ovzduší a bezpečnost na silnicích kladen stále větší důraz, dojde pravděpodobně k úpravě eko daně, která bude mnohem přísnější. Cílem zákonodárců je donutit občany se starými a neekologickými vozy, aby provedli jejich náležitou likvidaci a pořídili si vůz mnohem ekologičtější.

Nutno podotknout, že pokud ještě naroste eko daň na auto, bude pravděpodobně prodej ojetého a starého vozu naprosto nereálnou záležitostí a nikdo o takové vozidlo nebude mít zájem.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *