Devinkulace co to je

Pojem vinkulace, potažmo devinkulace z něhož vychází, je poměrně známý. Setkat se s ním můžete při pořizování nemovitostí, ale také v automobilovém trhu. Výraz, jehož obsah je mnohdy uplatněn hlavně v případě leasingových společností.

Pojďme se ale na devinkulaci podívat z trochu jednoduššího a srozumitelnějšího hlediska, než které vám předkládají nejrůznější odborné servery. V první fázi je možná vhodné uvést, co je to vinkulace, z níž lze odvodit devinkulaci.

Jak souvisí vinkulace s devinkulací?

Jak již možná většina z vás správně tuší, vinkulace pojistného plnění je v určité míře pojistné plnění, které se vztahuje na daný závazek, na který je zřízeno zástavní právo. Znamená to tedy, že v případě nehody automobilu je pojistné plnění vyplaceno ve prospěch věřitele, kterým je v tomto okamžiku leasingová společnost.

Jak funguje devinkulace?

Devinkulace je samozřejmě zcela opačným procesem vinkulace. Pokud tedy poškodíte automobil, který máte zakoupený od leasingové společnosti a jste schopni provést jeho opravu, která opět navrátí hodnotu daného vozu, může být provedena tzv. devinkulace.

Finanční plnění nebude poskytnuto leasingové firmě, nýbrž vám samotným, jako dlužníkovi. Proces, který je při nákupu, respektive řešení jakékoliv nápravy či poškození poměrně obvyklý a častý.

Někdy je tento výraz označován, jako zrušení či uvolnění vinkulace, což je z hlediska významu slov naprosto zřejmé.

Uplatněte devinkulaci v praxi

Dojde-li k jakékoliv dopravní nehodě, která bude vyžadovat určitou nápravu vozidla, neváhejte v této oblasti diskutovat se svojí pojišťovací společnostní, díky jejímuž souhlasu může být provedena potřebná devinkulace, která pokryje náklady na navrácení stavu vozidla na jeho původní finanční hodnotu.

Dávejte si však pozor na zaměňování slova vinkulace a devinkulace.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *