Anuitní splátka

Pojem, kterému se dnes budeme věnovat, spadá do finanční sféry, jež úzce souvisí také s nákupem automobilu, který si pořizujete buď na leasing, nebo prostřednictvím libovolného úvěru. Anuitní splátka je výraz, jenž není natolik prezentován, přesto je vhodné znát význam tohoto slovního spojení, které vám o pravidelných měsíčních platbách prozradí mnohé.

Co je to tedy anuitní splátka a jaké jsou její typy?

Úmor a úrok

Anuitní splátka neboli také anuita je odborným označením pro pravidelné splátky, jež pokrývají nákup určité věci, v tomto případě osobního či užitkového automobilu. K tomuto popisu je třeba dodat, že jde o pravidelnou platbu v opakujících se časových intervalech.

V tomto výrazu se však ukrývají další dva finanční pojmy, o nichž si povíme následovně.

Anuitní splátka a úmor

Každý pravděpodobně moc dobře tuží, že pokud si půjčí peníze na automobil, je v měsíční splátce zahrnuta jak jistina, tak úroky. A právě samotná splátka zapůjčených financí se nazývá úmor. Ten má většinou povahu navyšující se.

Anuitní splátka a úrok

Opakem úmoru je úrok, který je pro spoustu leasingových a finančních společností prioritou. Pakliže si představíte svoji anuitní splátku, můžeme vás ujistit, že nejprve dochází ve větší míře ke splácení úroků a teprve poté k zaplacení úmoru. Je realizována změna grafu, kdy úroky postupně klesají, a úmor narůstá. Tato varianta splácení je pro peněžní subjekty a bankovní domy naprosto zřejmá a pochopitelná.

Anuitní splátka je při nákupu nového nebo ojetého vozidla něčím, čemuž se jednoduše nevyhnete. Pakliže je to ošetřeno ve smlouvě, bývá anuita během celé doby splácení naprosto shodná, tedy ve stejné výši.

Vyrazíte-li do libovolného autosalonu nebo autobazaru, máte díky našemu článku jistotu, že jsme pozitivním způsobem rozšířili vaší finanční teorii.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *