Akontace co to je

Řešíte-li aktuálně nákup libovolného dopravního prostředku, na nějž využijete buď klasický úvěr či leasing, určitě jste se setkali s výrazem akontace. Finanční pojem, který bývá v této otázce často diskutován. Pojďme si tedy představit jeho podrobnější význam.

Akontace je právním výrazem, jehož obsah lze chápat, jako platbu předem. Rozhodnete-li se tedy využít služeb leasingové společnosti, ihned na první pohled vidíte, kolik budete muset platit z celkové sumy vozidla dopředu, ještě než dojde k výpočtu jednotlivých měsíčních splátek.

Typy akontací

Pojmu akontace lze z pohledu finančního trhu přiřadit hned několik přívlastků. Akontace může být nulová, mimořádná nebo zvýšená, respektive navyšující se částka.

Pakliže bychom začali prvním uvedeným výrazem, je jeho význam obsažen v samotném pojmenování. Pokud vám leasingová firma nabídne nulovou akontaci, máte jistotu, že dopředu nebudete platit žádnou finanční sumu.

Akontace mimořádná a zvýšená

Ostatní pojmenování je velice obdobné. Setkat se můžete s akontací, která v tomto segmentu povětšinou začíná na hranici 10% a končí na hodnotě 70%. Zbytek nákupní sumy automobilu je rozpočítán do jednotlivých splátek.

V případě zvýšené splátky však může jít o finanční částku, kterou zaplatíte nad rámec celkové ceny vozidla. Akontace je v takovém okamžiku určitě menší a představuje patřičný koeficient navýšení.

Akontace je zárukou

Je zcela pochopitelné, že z minimální akontace budou mít radost především ti, kteří plánují nákup nového vozu. Pro leasingové společnosti bude zase mnohem zajímavější větší akontace, protože ta představuje mnohem menší úvěrové riziko.

Akontace však není pojmem, který by se vyskytoval pouze v námi prezentované oblasti nákupu vozidel, ale i v jiných sférách finančního trhu, jako jsou nemovitosti, hypotéky a podobně.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *